1410167006-nawożenie.jpg

Uprawy – nawozy wymagane w gospodarstwie

By @ 01/18/18 in nawozy

Niemal każdy rolnik, postać mieszkająca na wsi ma pole. Nieraz roli jest znacznie więcej, czasem mniej. Rolnictwo kultowe jest przecież od setek tysięcy lat. Niegdyś prawie wszyscy zaprzątali się rolnictwem oraz uprawą roślin. 

Nie było obszernych miast. Co pielęgnowaliśmy to było dla nas. Część płodów po zebraniu zostawało wyprzedawane. Stąd oczywiście czerpano środki do życia. Tak jest do dziś. Wielu rolników pielęgnuje zboże – owies, pszenicę, żyto, pszenżyto, aby sprzedać je na targu i mieć pieniądze. A pieniądze są przecież wybitnie ważne. Muszą starczyć na jakiś czas – nie tylko na życie, na opłacenie rachunków, jednak również na zakup nawozów, sprzętów agrarnych. Współcześnie bez pieniędzy nie dałoby się żyć. Wobec tego także rolnicy muszą utrzymać się ze swoich płodów. Sadzą to, co jest popłatne, co można później sprzedać. Należy podjąć decyzję, czy będą to zboża, warzywa czy drzewka owocowe. Decyzja należy już tylko oraz wyłącznie od rolnika, jego potrzeb i intuicji. To przykre nie da się przewidzieć cen płodów rolnych. Czasami sieje się rzeczy nieopłacalne. Użyźnianie zboża lub warzyw to nie jedynie stosowanie chemicznych, szkodliwych dla środowiska środków. Rolnicy nieomalże zawsze oprócz takich właśnie chemikaliów – nieraz niemniej jednak niesłychanie pomocnych, stosują również nawozy naturalne. 

Tego rodzaju nawozy użytkowane są od wieków i są w zasadzie bardzo korzystne, spełniają swoją rolę, powodują, że gleba jest żyźniejsza a tym samym uprawy porządniej rosną, są dorodniejsze. Takie naturalne nawozy to nic innego, jak właśnie obornik – innymi słowy kompost wytwarzany w oborach, stajniach. Takim naturalnie naturalnym nawozem nawozi się glebę. Powinien on być użyty w dobrym momencie. Kompost ma obowiązek posiadać albowiem czas, aby zadziałać, aby rozłożyć się. Podobna reguła jest w owym czasie, gdy chodzi o pasze – te również mogą, a nawet powinny być naturalne. Jeśli pragniemy, aby nasze uprawy były ściśle mówiąc ładne, plony obfite musimy używać rozmaitych nawozów. Nawozy naturalne, czyli naturalnie krowiak jest najskuteczniejszym z nich. Być może nie jest to przyjemne, to trudna i ciężka praca niemniej jednak jest ona konieczna. 

Wszystkim zależy na obfitych urodzajach, na tym, by w słusznym okresie zebrać dużo ziarna, aby warzywa były duże, marchew nadawała się do sprzedaży. Wszyscy jemy warzywa. Uwielbiamy marchewkę, pietruszkę czy pomidory. Ludzie mieszkający w miastach idą do sklepu i pozyskują takie warzywa. Rolnicy sami je uprawiają. Oczywiście nie jest to proces prosty. Nie wystarczy tylko zasiać dobrych typów warzyw. Trzeba też je pielęgnować, plewić, nawozić. W pewnych momentach warzywa nie chcą rosnąć. Potrzebują należytej gleby. Rolnik musi wobec tego zrobić wszystko, by warzywa były dorodne, by były ładne, żeby nie były jedzone przez zwierzęta, na przykład przez krety, co nieraz się zdarza. Nie zawsze jednak udaje się wykonać taki właśnie plan. W wielu przypadkach jest tak, że warzywa są niewielkie, nie są zbyt dorodne. To smutne nic z tym nie zrobimy. Musimy pogodzić się z tym, że nie zawsze jest tak, jakbyśmy chcieli, a oczywiście chcielibyśmy, by płody rolne zawsze były dorodne. 

Wtenczas będzie wolno więcej na nich zarobić. Będzie możne uzyskać środki finansowe na życie oraz na dalsze inwestowanie. Bo sadzenie roślin, sianie warzyw to jakkolwiek inwestycja, jaka czasami jest opłacalna. 

więcej na http://www.ekoplon.pl


0 comments


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *